Pērn vairāk nekā tūkstotis ārvalstnieku vērsušies pēc palīdzības Informācijas centrā iebraucējiem

27.01.2020. Pēc vienas pieturas aģentūras – Informācijas centra iebraucējiem (ICI) apkopotajiem datiem, pērnā gada 12 mēnešos tas sniedzis gandrīz pusotru tūkstoti konsultāciju 1112 ārvalstu pilsoņiem*, kuri Latvijā ieradušies no 55 valstīm ārpus Eiropas Savienības: 921 trešo valstu pilsonim, 191 starptautiskās aizsardzības personai. Atbalsts sniegts arī dažādu jomu speciālistiem, kuri strādā ar šo mērķa grupu.

ICI vadītāja Gunta Vīksne norāda, ka visbiežāk atbalsts sniegts iebraucējiem no Krievijas, Ukrainas, Indijas, Uzbekistānas, Pakistānas, Turcijas, Vjetnamas, Azerbaidžānas, Tadžikistānas, Sīrijas. Populārākās konsultāciju tēmas nemainīgi ir nodarbinātība, biznesa iespējas Latvijā, ģimenes apvienošanas, kā arī migrācijas jautājumi, piemēram, uzturēšanās atļauju saņemšana, pagarināšana”. Centra sniegtos psihologa pakalpojumus pērn izmantojuši deviņi klienti, saņemot 51 psihoterapeita konsultāciju. Visi pakalpojumi ICI ārvalstniekiem – trešo valstu pilsoņiem ir pieejami bezmaksas.

Kvalitatīvas saziņas nodrošināšanai ar klientiem centrā pērn nodarbināti 34 tulki vai valodu zinātāji ar 22 valodu prasmēm: arābu, franču, hindu, urdu, ķīniešu, dari, farsi, puštu, turku, kurdu, vjetnamiešu, tigriņu, spāņu, mongoļu, gruzīnu, uzbeku, čakmi, tamilu, tadžiku, bengāļu, sorani, persiešu. Kopumā gada laikā tulkošanas pakalpojums sniegts 831 reizi. „Tulku starpniecība tika nodrošināta ne tikai saziņai ar dažādu valstu klientiem konsultāciju laikā, bet arī (pēc pieprasījuma) speciālistiem, kuri strādā ar ārvalstniekiem, piemēram, medicīnas personālam slimnīcās un poliklīnikās, Nodarbinātības valsts aģentūrai, bankām, Rīgas sociālajam dienestam, darba devējiem, dažādām nevalstiskajām organizācijām,” uzsver G.Vīksne.

Nozīmīgu atbalstu ICI aktivitāšu organizēšanā pērn ir snieguši brīvprātīgie, organizējot 18 neformālās izglītības aktivitātes, 3 brīvprātīgo iniciatīvas un 2 NVO sadarbības pasākumus.  Minētās aktivitātes pērn apmeklēja 436 cilvēki no 30 pasaules valstīm. 2019. gadā ICI brīvprātīgo komandai pievienojās 73 jauni brīvprātīgie no 15 valstīm.

Koordinētai starpinstitūciju sadarbībai integrācijas jautājumos ICI regulāri rīko Starpsektorālā Dialoga platformas sanāksmes, tajā iesaistot ne tikai valsts, pašvaldību un nevalstiskās organizācijas, bet arī privāto sektoru. Pagājušajā gadā Dialoga platformā iesaistījās 12 valsts pārvaldes institūcijas, 26 nevalstiskās organizācijas, 46 pašvaldību institūcijas un 6 privātie uzņēmumi.

Informācijas centrs iebraucējiem darbojas kā vienas pieturas aģentūra Rīgā un četros Latvijas reģionu centros - Daugavpilī, Jelgavā, Cēsīs un Liepājā – nodrošinot iespēju saņemt daudzpusīgu, bezmaksas atbalstu gan ārvalstu pilsoņiem, gan arī dažādu jomu pakalpojumu sniedzējiem un speciālistiem, kuri strādā ar šo mērķa grupu, tai skaitā uzņēmējiem. Kopš savas darbības uzsākšanas 2016.gada 18.maijā centrs atbalstu ir sniedzis kopumā 4216 ārvalstniekiem, kopā sniedzot 6712 konsultācijas.

Informācijas centra iebraucējiem darbību Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda ietvaros nodrošina un attīsta NVO „Patvērums „Drošā māja””. Centru līdzfinansē Eiropas Savienība. Granta līgums Nr. PMIF/12/2017/2/01.

*personas, kuras nav Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vai Šveices Konfederācijas pilsoņi.    

Informāciju sagatavoja: Rasa Saliņa, multimediju komunikācijas speciāliste, tālr. 22026355, e-pasts: rasa.salina@integration.lv